Daj się poznać 2016 – Mój projekt

Dziś uroczyste ogłoszenie! Zapisałem mój blog do konkursu Daj się poznać 2016.

Ze zgłoszeniem zwlekałem do ostatniej chwili. Na szczęście dla mnie luty miał o jeden dzień więcej niż zwykle, więc akurat zdążyłem 🙂 .

JavaScript Noob Daj sie poznac

O co w tym wszystkim chodzi? Konkurs polega na prowadzeniu projektu programistycznego o wybranej przez siebie tematyce. Realizacja projektu musi być na bieżąco dokumentowana na blogu. Minimalna liczba wpisów to dwa tygodniowo, przez 10 tygodni. Każdy uczestnik, który dotrwa do końca konkursu, ma szanse na wygranie jednej z wielu nagród.

Jednak dla mnie nagrody mają raczej drugo albo nawet i trzeciorzędne znaczenie. Po pierwsze, chcę się jak najbardziej rozwinąć w czasie trwania tego projektu. Druga rzecz to, nie ukrywam, chęć rozpromowania tego bloga. Liczę po cichu, że dzięki konkursowi, dotrę trochę szybciej, do trochę większej ilości osób 🙂 .

Dotychczas wrzucałem po dwa, trzy posty na tydzień. Czy to oznacza, że teraz większość postów będzie dotyczyć tylko projektu konkursowego? Pewnie tak, chociaż mam nadziej, że uda mi się też zamieszczać w miarę regularnie ‚zwyczajne’ treści. Obawiam się, że jednak mogą nie pojawiać się zbyt często. Na pewno będę starał się wciąż dostarczać jedną gotową grę co miesiąc, tak jak obiecałem na początku roku 🙂 . Co z tego wyjdzie? Zobaczymy.

Wracając do postów konkursowych, ten jest tylko wstępem. Prawdziwe pisanie zacznę dopiero w połowie przyszłego tygodnia. Czemu? Bo jutro lecę w ciepłe kraję na zasłużony odpoczynek i wracam w następną środę. Pewnie już wtedy pojawi się tu pierwszy wpis projektowy 🙂 Jest też specjalne repozytorium na gicie, w którym pojawi się kod projektu, ale póki co jest ono puste.

Mój projekt konkursowy

No dobra, w takim razie co to będzie za projekt? Ha! Ten kto powiedział ‚to na bank będzie gra’, ma racje. Będzie to najbardziej epicka gra jaką do tej pory stworzyłem! Skoro już dwa razy udało mi się w miesiąc zrobić naprawdę fajną grę, to co uda mi się zrobić w trzy? 🙂 Bez zdradzania zbyt wielu szczegółów, będzie to bardzo dynamiczna, pełna akcji platformówka. W mojej głowie jest to krzyżówka ghosts n’ goblins, rastana i pierwszej castlevani. A wszystko oczywiście stworzone w JavaScripcie!

To nie koniec. Chcę napisać tę grę w node.js. W szczególności zależy mi na wykorzystaniu nodeowego systemu modułów. Moje dotychczasowe praktyki wciskania całego kodu gry w jeden plik skutkowały tym, że po przekroczeniu 500 linijek, miałem spore problemy z poruszaniem się po zawartości programu.

Grę napisaną w node, będę musiał ‚skompilować’ tak aby była czytelna dla przeglądarek. Z tego co się rozeznałem pomoże mi w tym browserify. A może w ogóle zrezygnuje z przeglądarki [tajemnicza_mina.png]. Ale nie wyprzedajmy faktów. Prawda jest taka, że nie korzystałem jeszcze z tych technologii ‚na poważnie’, więc nie wiem co wyjdzie 🙂 . I bardzo dobrze! To będzie nauka poprzez zabawę 🙂

Na blogu pojawi się nowa, specjalna kategoria, do której przypisywał będę wszystkie posty konkursowe. Dodam też link w menu prowadzący do tej kategorii, tak aby dostęp do postów konkursowych był jak najłatwiejszy. No i to tyle, trzymajcie kciuki!

Ale to nie wszystko…

Oprócz mnie w konkursie bierze ponad 200 innych blogów! Listę wszystkich uczestników znaleźć można tutaj. Jak widać ‚konkurencja’ jest spora. Spektrum technologii i pomysłów jest bardzo szerokie. Nie wszystko do końca mnie interesuje, ale jest tam parę blogów, które na pewno będę uważnie obserwował podczas trwania konkursu. Poniżej zamieszczam ich listę wraz z notatkami, dlaczego mnie zainteresowały.

Beabest – Gra w świecie fantasy. Trzeba zabijać potwory aby zdobywać złoto i expa. Brzmi jak mój rodzaj rozrywki 🙂

Fencing Ears – Kolejna gra. Tym razem steruje się ‚szermierczym uchem’. Koniecznie muszę się dowiedzieć o co chodzi.

home-for-paws – Aplikacja webowa pomagająca znaleźć dom dla zwierząt ze schronisk. Użyte technologie to między innymi JS. Wspieram 🙂 .

Temporal RPG System – System do gier RPG wykorzystujący logikę temporalną. To musi być coś ciekawego.

Run Pigs Run – Gra tworzona w JavaScripcie. Od razu trafia na moją listę. Do tego autor będzie korzystał z bardzo popularnego ostatnio frameworku phaser.

JustEngine2D – Bardzo ciekawie zapowiadający się projekt. Silnik 2d mający możliwośc generowania grafiki pseudo 3d jak w starych grach typu wolfenstein. Na pewno będę śledził ten projekt!

Deadstorm – gra RPG w c++. Sprzedane.

JSDemoScene – demo scena w JavaScripcie. Kolejny ciekawy pomysł wart uwagi.

Praedium – Tekstowy, roguelajkowy symulator farmy… Czy muszę pisać coś więcej? 🙂

RL Engine – silnik dla gier typu roguelike. Autor będzie rozwiązywał takie popularne problemy jak np. pathfinding. Wiedza, która na pewno się przyda.

Star Lust – Jedyna w konkursie gra JavaScriptowa korzystająca z WebGL (a dokładniej z three.js). Do tego autor użyje ‚dialektu’ TypeScript. Kolejna kopalnia wiedzy dla mnie 🙂

Jak widać są to głównie gry lub projekty powiązane w jakiś sposób z JavaScriptem. Każdy w nich ma w sobie coś co mnie zainteresowało i mam szczerą nadzieję, że będą prowadzone do końca konkursu. Trzymam kciuki.

I to tyle na dzisiaj. Zapowiada się świetna zabawa. Można chyba poznać po ilości wykrzykników, które pojawiły się w tekście, że jestem bardzo podekscytowany konkursem 🙂 .

Jak zawsze zachęcam do polubienia mojej strony na facebooku. Zawsze zamieszczam tam informacje o nowościach na blogu. Do tego jest to dobre miejsce na kontakt ze mną. Do zobaczenia w kolejnych postach konkursowych!

2 thoughts on “Daj się poznać 2016 – Mój projekt”

  1. Zapowiada się ciekawy projekt w klimacie „dobrych starych gier” 🙂
    Będę chętnie obserwował, tym bardziej, ze względu na to, że to technologie z którymi mam do czynienia na codzień w pracy 🙂

    Co do tego czy odejść od przeglądarki czy też nie to zachęcam do zapoznania się z projektem electronjs; całkiem sporo projektów wykorzystało electrona by stworzyć wieloplatformowe aplikacje okienkowe.

    P.S.
    Zarzuć link do repo, bo tak to sam musiałem się naszukać by ogwiazdkować 🙂

    1. Wielkie dzięki! Co do wyjścia poza przeglądarkę myślałem o NW.js. Ale zerknę też na electrona.

      Co do linka do gita, już niedługo będzie widoczny na stronie bloga 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *