JS Platformer – Ulepszone menu i nowy stan w grze.

Aktualizacje mojego projektu idą jak burza. Tym razem do gry przede wszystkim doszedł nowy stan. Do tego „ulepszyłem” główne menu. Używam cudzysłowiu, ponieważ jest to nie tyle ulepszenie co zmiana konwencji. Od teraz myszka przyda się także poza głównym stanem gry 🙂 .

Jeśli chodzi o nowy stan, to pojawia się on pomiędzy poziomami. Po przejściu każdego etapu gracz będzie miał wybór co robić dalej, nie musi to od razy być rozpoczęcie kolejnej planszy.

JavaScript jak stworzyć menu gry

Jak zwykle, aby przetestować aktualną wersję gry, wystarczy kliknąć w obrazek powyżej.

Zacznę od zmian w menu. Dotychczas aby rozpocząć grę należało wcisnąć spację. Teraz w początkowym stanie gry pojawił się przycisk „Start Game”. Kliknięcie w niego myszką przeniesie gracza do gry. Naciskanie spacji nie ma już żadnego efektu.

Stworzyłem bardzo prosty mechanizm dodawania i obsługiwania tego typu przycisków w programie. Mogę teraz bardzo łatwo, w każdym ze stanów gry, dodać więcej tego typu guzików. Działanie takiego guzika definiowane jest bezpośrednio w stanie. Ponadto gdy gracz najedzie myszką na jeden z przycisków, grafika tego elementu zmieni się, sugerując, że jest on aktywny.

Przyciski przydają mi się szczególnie w nowym stanie gry. Stan ten staje się aktywny gdy gracz ukończy etap. W nim gracz ma trzy opcje do wyboru, każda reprezentowana przez jeden guzik. Przyciśnięcie pierwszego z nich po prostu przekieruje gracza do kolejnego etapu.

Drugi przycisk póki co jest nieaktywny. Przyciśnięcie go aktywować będzie kolejny stan, coś w rodzaju sklepu, w którym gracz będzie mógł ‚dokupować’ ulepszenia. Za te ulepszenia będzie trzeba płacić zebraną we wcześniejszych etapach walutą.

Ostatni przycisk służy do resetowania aktualnej gry. Kliknięcie go zmienia aktualny poziom na pierwszy i aktywuje początkowe stan menu.

I to tyle jeśli chodzi o dzisiejszą aktualizację. Jeżeli masz jakieś pytania albo uwagi zachęcam do napisania komentarza poniżej 🙂

Dobrym miejscem na kontakt ze mną jest też moja strona na facebooku. Warto ją też polubić aby być na bieżąco z tematami pojawiającymi się na blogu. Zawsze wrzucam tam informacje o wszelkich nowościach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *