JavaScript Noob – Post Nowy Rok.

Dziś Nowy Rok, a ja postanowiłem napisać posta podsumowującego działanie bloga. Przy okazji przedstawię też swoje plany na nadchodzące 12 miesięcy (jak publicznie powiem, że coś zrobię, to już nie będzie odwrotu :)). Przede wszystkim jestem bardzo zadowolony, z tego jak funkcjonuje blog. Nie spodziewałem się, że pisanie materiałów na tę stronę tak bardzo mnie wciągnie. Początkowo zakładałem, że będę pracował nad postami raz, może dwa razy na tydzień. Okazało się, że spędzałem przed komputerem znaczniej więcej czasu. Oczywiście były momenty, kiedy nic nie pisałem (urlopy, wyjazdy itp.), ale mimo to zawsze wracałem do systematycznego pisania.

JavaScript Noob - Post Nowy Rok.

Jestem bardzo zadowolony z bloga. Dzięki niemu bardzo dużo się nauczyłem. Codzienna rutyna pracy z kodem spowodowała, że znacząco podniosłem moje umiejętności. Teraz moje zrozumienie wielu aspektów programowania jest pełniejsze. Jednak nic nie pomaga w ‚załapaniu’ czegoś tak jak wytłumaczenie tego drugiej osobie. Jeżeli potrafisz przekazać wiedzę drugiej osobie, tak że będzie ona wiedziała o ‚co chodzi’, oznacza to, że sam tę wiedzę już posiadasz. Mam nadzieję, że moje posty były dla każdego zrozumiałe 🙂

Podsumowanie roku 2015

Blog powstał w czerwcu. Od tego czasu napisałem ponad 40 postów. Oczywiście nie z każdego jestem teraz zadowolony, ale to akurat dobry znak. Oznacza to, że się rozwinąłem 🙂 Mam nadzieję, że pod koniec 2016 roku, też nie będę zbyt zadowolony z tego co robię teraz!

W tym czasie blog miał prawie półtora tysiąca unikatowych odwiedzin. Jak na tak młodą stronę to całkiem niezły wynik 🙂 Obecnie każdego dnia stronę odwiedza około 20 osób. Mam nadzieję, że ta liczba będzie dalej wzrastać. Rozumiem, że czytanie o projektach jakiegoś gościa nie jest bardzo fascynujące, więc nie mam też wygórowanych oczekiwań. Za każde odwiedziny bardzo dziękuję 🙂

Na blogu pojawiały się posty traktujące o różnych aspektach programowania w JavaScripcie. Było trochę o działaniu języka, ale szybko odszedłem od tego typu wpisów. Istnieje już dokumentacja, dobre książki i wpisy wielu innych, bardziej doświadczonych programistów. Nie będę kolejny raz pisał o tym jak działa obiektowość w JavaScripcie 😉 (no o tym może akurat napiszę, żeby samemu sobie utrwalić pewne rzeczy… ale to zobaczymy :P). Oczywiście były też projekty, głównie gry. Nie będę ukrywał, że pisanie tych postów sprawiło mi największą radość. Tworzenie gier to fantastyczne hobby, które przy okazji bardzo rozwija. Najpewniej tego typu postów będzie więcej, ale o tym za chwilę.

Napisałem też parę postów o wykorzystaniu AngularJS. Mają one sporo odwiedzin, więc chyba wzbudziły Wasze zainteresowanie. Rozpocząłem też serię postów o strukturach danych. Są to podstawy informatyki, które warto znać, przedstawione przy okazji w kochanym JavaScripcie 😉 Ta seria na pewno będzie kontynuowana.

Ostatni typ postów, który się pojawił to recenzje książek. Lubię gromadzić i czytać książki 🙂 Na pewno podzielę się z wami opinią na temat tych które przeczytam 🙂

Strona bloga na facebooku też świetnie sobie radzi. W chwil pisania tego posta mam 451 fanów. Szczerze mówiąc nie spodziewałem, się że uda mi się zainteresować aż tyle osób moją stroną w zaledwie pół roku.

Plany na 2016

Przede wszystkim pisać dalej 🙂 Jeszcze regularniej i jeszcze ciekawiej. Czuję, że nabieram rozpędu i że moje umiejętności pozwalają na pisanie coraz ciekawszych projektów. Więc konkrety. Co planuje?

Więcej gier. Bardzo interesuje się tematem programowania gier, i chcę wejść w niego jeszcze głębiej. Chcę co miesiąc tworzyć jedną pełną, działającą grę. Tak abym na koniec 2016 mógł pochwalić się dwunastoma fajnymi, dopracowanymi grami.

Jeżeli chodzi o gry, mam też jeden bardziej osobisty cel, ale o którym również będę pisał sporo na blogu. Chciałbym w 2016 roku stworzyć grę na androida i opublikować ją w sklepie google play. Trzymajcie kciuki 🙂

Kolejną rzeczą, którą chciałbym robić co miesiąc to wstawianie przynajmniej jednej recenzji książki. Czytanie rozwija 🙂 Muszę znaleźć czas na dokładne przestudiowanie przynajmniej dwunastu technicznych książek w tym roku. Oprócz książek myślę też nad przedstawieniem wam recenzji wideokursów, których w Polsce pojawia się coraz więcej i są coraz bardziej profesjonalne. Dajcie znać w komentarzach co o tym myślicie.

Na pewno będę też kontynuował serie o strukturach danych. Postaram się trochę z nią przyśpieszyć. Kiedy omówię już wszystkie ważniejsze struktury danych, przedstawię też najbardziej popularne algorytmy przeszukiwania i sortowania. Jeżeli i te uda mi się opisać przed końcem 2016 (a mam nadzieję, że tak), przejdę do opisu wzorców projektowych w programowaniu obiektowym (może używając już ES6?) :).

Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego, więc pewnie pojawi się też wiele spotnanicznych ciekawych postów :).

Czyli na pewno będzie się działo :).

Na koniec chciałem jeszcze raz podziękować wszystkim czytelnikom oraz ludziom, którzy polubili fanpage na facebooku. Oczywiście życzę wam wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *