„Tajniki języka JavaScript. Na drodze do biegłości” – Recenzja.

Powiem szczerze, miałem wątpliwości czy pisać recenzję tej książki. Po lekturze „Tajników języka JavaScript. Na drodze do biegłości„, autorstwa Kyle’a Simpson’a nie byłem za bardzo pewny co mam myśleć.

Nie chodziło tu zdecydowanie o jakość tekstu, ale bardziej o to, że nie byłem pewny, z czym właściwie się zetknąłem. Nie wiedziałem, czy traktować tę książkę jako niezależną całość, czy jedynie jako fragment czegoś większego. Ostatecznie, poszedłem w tę pierwszą opcję. W końcu „Tajniki języka JavaScript. Na drodze do biegłości„, można kupić jako osobny tom.

Tajniki języka JavaScript. Na drodze do biegłości recenzja

„Tajniki języka JavaScript. Na drodze do biegłości”, to pierwszy tom serii „Tajniki języka JavaScript”. Oprócz „Na drodze do biegłości”, na serię składają się także „Typy i składnia”, „Wskaźnik this i prototypy obiektów”, „Asynchroniczność i wydajność” oraz „Zakresy i domknięcia”. Co ciekawe w oryginalnym wydaniu, jest jeszcze szósty tom: „ES6 & Beyond” (czyli „EcmaScript 6 i dalej”), nie ukazał się on jednak po polsku.

Może na początek parę słów o serii. Po pierwsze powstała ona w wyniku udanej zbiórki na serwisie kickstarter. Nie znalazłem żadnej wzmianki o tym u polskiego wydawcy, a szkoda. Według mnie to ważna informacja. Oznacza to, że jakaś tam, mniejsza lub większa, grupa ludzi uznała, że warto zainwestować w wydanie tych książek. Jestem naiwny i ufam głosowi ludu i zakładam, że seria jest dobra 🙂 .

Co jeszcze ciekawsze, treść wszystkich książek, udostępniona jest za darmo na specjalnym projekcie githubowym. Z tego co zrozumiałem autor cały czas dodaje poprawki do książki, a każdy czytelnik może dodać swojego pull requesta do jej treści. To taka errata na żywo 🙂 . Wynikiem takich działań jest to, że wersja ta jest ciągle aktualna ale bardzo ‚surowa’. Jednak tylko przejrzałem zawartość tego projektu, więc nie będę się póki co wypowiadał na temat jego jakości. Oczywiście projekt prowadzony jest po angielsku, więc jeśli ktoś nie zna tego języka, to nie skorzysta.

Jak łatwo się domyślić po tytułach, każda część „Tajników” opisuje inny aspekt języka JavaScript. „Na drodze do biegłości”, jest trochę wyjątkowe. Z założenia ma to być wprowadzenie do JavaScriptu jak i do programowania ogólnie. Zamiast więc skupiać się na konkretnym mechanizmie języka, tak jak inne książki, tutaj otrzymujemy wstęp do całości.

Tajniki języka JavaScript. Na drodze do biegłości – informacje ogólne

„Na drodze do biegłości”, to mała książeczka z miękką oprawą. Pierwsze co rzuca się w oczy to format. Jest mniejszy niż standardowe wydania heliona. Są to takie same wymiary jak w przypadku „JavaScript. Zasady programowania obiektowego„. Ta część „Tajników JavaScript” ma zaledwie 90 stron, z czego faktycznej treści jest jakieś 80.

Książka wydana została w Polsce pod koniec kwietnia tego roku (2016). Natomiast wydanie oryginalne pojawiło się na świecie mniej więcej rok wcześniej.

Tajniki języka JavaScript. Na drodze do biegłości – zawartość

Książka podzielona jest na trzy części: „wstęp do programowania”, „wstęp do programowania w JavaScript” oraz „o serii Tajniki JavaScript”. Tak naprawdę większość książki to dwa pierwsze rozdziały. Trzeci to tylko parę stron opisujących pozostałe tomy serii.

Pierwszy rozdział ma być wprowadzeniem do programowania dla ludzi kompletnie zielonych w temacie. Rozdział zajmuje jakieś 40 stron lecz mimo to, na tak małej powierzchni autorowi udaje się zmieścić wszystkie ważne dla początkującego informacje. Są one jednak bardzo skondensowane i dla kogoś kto nigdy wcześniej nie programował może być bardzo ciężko przyswoić wszystko na raz.

Na końcu rozdziału znajduje się lista ćwiczeń, które według autora, czytelnik powinien być w stanie sam wykonać po lekturze pierwszej połowy książki. Zaznacza zarazem, że może to wymagać powtórki materiału z czym zdecydowanie się zgadzam. Według mnie zadania są zdecydowanie jedną z lepszych części tej książki. Są one naprawdę ciekawie przemyślanie i dość wyzywające (jak dla początkującego), a zarazem poziom trudności nie jest nie do przeskoczenia. I faktycznie wszystkie informacje potrzebne do przejścia ćwiczeń można znaleźć w książce. Jak zaznacza autor, zadania te można spokojnie wykorzystać do sprawdzenia swoich umiejętności programowania również w innych językach, nie tylko JS.

Obawiam się jednak, że dla kogoś kto dopiero zaczyna przygodę z programowaniem, ten rozdział może być ciężki do strawienia. Jest tu bardzo dużo informacji, które są przedstawione dość ogólnikowo. Chociaż autor w pewnym momencie sam sugeruje, żeby próbować uzupełniać wiedzę korzystając z dobrodziejstw internetu takich jak blogi czy wideo kursy.

Interesujące jest to, że na tych czterdziestu stronach autorowi udało się jeszcze wcisnąć historyjki mające być analogiami do programowania wziętymi z życia. Niestety większość z nich jest dość słaba, wręcz myląca. No bo jaką analogią do funkcji w programie komputerowym jest to, że sprzedawca w sklepie może mieć komputer w którym są funkcje 🙂 . Może do kogoś to przemówi, ale mnie jakoś średnio przekonało.

Drugi rozdział to wstęp do samego JavaScriptu. Ma on uzupełnić wiedzę z pierwszego rozdziału o informacje, specyficzne dla tego konkretnego języka programowania. Faktycznie w tej części książki znaleźć można sporo ciekawych informacji o takich aspektach JSa jak domknięcia, prototypy itp. Dla mnie interesujące były wzmianki o koercji typów, czyli przekształcaniu danych przez silnik języka z np. łańcucha znaków na liczbę.

Autor podkreśla o tym jak ważne są to informacje i że trzeba je koniecznie znać jeśli chce się być JavaScriptowym ninją… Ale niestety wciąż pisze ogólnikami, a po ostateczną odpowiedź kieruje do innej książki z serii. Na przykład, opisuje czytelnikowi jak przydatne są prototypy i że bez wiedzy o tym jak działają ani rusz, po czym kwituje to zdaniem „po więcej informacji sięgnij po książkę ‚wskaźnik this i prototypy obiektów’ z tej serii”. Takie stwierdzenia pojawiają się bardzo często.

Ostatnia część książki to kilka stron opisujących co znajduje się w kolejnych tomach serii. Chociaż czytelnik już raczej to wie, po lekturze poprzedniego rozdziału 🙂 . Na samym końcu znajduje się kilka stron z nazwiskami ludzi, którzy wsparli projekt na kickstarterze.

Tajniki języka JavaScript. Na drodze do biegłości – podsumowanie

Pomimo zastrzeżeń po lekturze książki (która zajęła mi czas jednej podróży pociągiem w góry) miałem generalnie dobre odczucia. Fakt, momentami odnosiłem wrażenie jakbym czytał broszurę reklamową, mającą zachęcić mnie do kupna kolejnych tomów serii. Jednak książkę można też traktować jako coś w rodzaju mapy po mechanizmach języka. Autor wymienia tu elementy JavaScriptu, które trzeba znać i wskazuje kierunek, w którym musimy udać się, aby zdobyć potrzebną wiedzę.

Czy jednak warto kupić tę książeczkę tylko po to aby narobić sobie smaka na kolejne tomy. Jeżeli ktoś zna angielski, myślę, że powinien raczej odpuścić i przeczytać darmową wersję na githubie. Z drugiej strony, cena książki to niecałe dwie dyszki, więc raczej nikt nie będzie zbytnio stratny, jeżeli okaże się, że książka do niego nie przemawia.

Na drodze do biegłości” może najlepiej przydać się komuś kto dopiero zaczyna przygodę z programowaniem ogólnie. Jednak ciężko mi wyobrazić sobie ją jako jedyne źródło wiedzy na początek.

To tyle na dziś, tymczasem, jeżeli chcesz być na bieżąco z postami na blogu zachęcam do polubienia mojej strony na facebooku. Zawsze zamieszczam tam informacje o wszystkich nowościach. Jest to też dobre miejsce na kontakt ze mną. Na wszystkie pytania zawsze odpowiem :). Do przeczytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *