Trudne początki

Tak jak pisałem w poprzednim poście, nie będę starał się nikogo uczyć podstaw JavaScriptu, jednak chcę przedstawić swoje doświadczenia. Wciąż dobrze pamiętam jak wyglądały moje początki programowania. Nie było łatwo. To, że w internecie jest ogrom informacji, często sprzecznych, wcale nie pomagało. Zaczynałem od złych książek lub prostych pseudo tutoriali na youtube, przez co mój start był opóźniony i parę razy prawie się poddałem.

Dlatego na początku chciałbym napisać parę słów o tym jak zacząć naukę javascriptu tak aby była ona najefektywniejsza. Bogatszy o swoje doświadczenia, wiem w jakich źródłach szukać informacji a czego powinno się unikać. 

Książki
Zdecydowanie wciąż jedno z najbardziej popularnych źródeł wiedzy 😛 W Polsce solidnym dostawcą materiałów o Javascripcie jest wydawnictwo helion.
Czym powinniśmy kierować się podczas wyboru pierwszej książki do nauki JSa? Przede wszystkim upewnij się, że zawiera ona materiały dla początkujących. Wybranie książki opisującej zaawansowane aspekty języka, może z pozoru wydawać się dobrym rozwiązaniem, nauczysz się więcej i szybciej! Niestety najpewniej, bardziej skomplikowany materiał zniechęci Cię i odstraszy od programowania. Pamiętaj, lepiej jest przemaglować fundamenty parę razy, niż budować swoją wiedzę na chwiejnych podstawach!
Kolejnym ważnym kryterium przy wybieraniu książki, jest aktualność informacji. W przypadku JSa to szczególnie ważne, ponieważ środowisko programowania webowego, rozwija się w ogromnym tempie. Oczywiście pewne aspekty języka są „ponadczasowe”, szczególnie te dotyczące podstaw, jednak warto zwrócić uwagę, czy kupowana przez nas w promocji książka na allegro nie została wydana 10 lat temu 😉
A teraz konkrety, czyli parę tytułów, które wg. mnie, w czasie pisania tego posta, nadają się do rozpoczęcia zabawy z Javascriptem.

JavaScripjavascriptbook1t i jQuery. Nieoficjalny podręcznik – Podstawy, podstaw. Doskonała lektura na początek. Jasno i klarownie opisuje język, bez zagłębiania się w zbędne dla początkującego zawiłości. Do tego sporo materiału o najpopularniejszym w internecie frameworku jQuery.

javascriptbook2Programowanie w JavaScript. Rusz głową! – Jak wyżej. JS od samego początku. Książka w formie zeszytu ćwiczeń, bardzo duża ilość zadań i przykładów, które czytelnik musi wykonać samodzielnie. Dobre podejście, choć wiem, że niecodzienny format książki nie każdego przekonuje. Ja polecam 🙂

ejs3

JavaScript. I wszystko jasne! (Eloquent JavaScript) – Lektura trochę trudniejsza niż poprzednie. W dużej mierze odcina się od środowiska internetowego i skupia się na samym JavaScripcie i zagadnieniu programowania. Według mnie pozycja obowiązkowa, jednak nie koniecznie na sam początek. Idealnie sprawdzi się dla kogoś kto w JacaScripcie postawił już pierwsze kroki. No i najważniejsze, jest darmowa w formie ebooka! Wystarczy pogooglać 🙂

Blogi/Wideo-blogi
Kolejnym wartym uwagi źródłem wiedzy o JavaScripcie są blogi oraz kanały edukacyjne na youtube. Tutaj nie ma co się rozpisywać, czym są blogi i jak działają każdy wie 🙂 Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w googlu i jest. Warto zaznaczyć tutaj, że również youtube, pełny jest serii filmów o nauce JSa. Niektórym znacznie lepiej jest uczyć się poprzez obserwowanie pracy innych.
Problem w tym, że w takim natłoku danych (jest tego naprawdę sporo 🙂 ) Ciężko odsiać, te naprawdę dobre źródła od tych średnich. Jeśli masz sporo czasu i cierpliwości, to może to być coś dla Ciebie. Czasem obejrzenie jak inni wykorzystują techniki programowania, może być dobrym uzupełnieniem wiedzy książkowej.
W tej kategorii zdecydowanie polecam blog/stronę edukacyjną miroslawzelent.pl. Bardzo dużo ciekawych materiałów, plus naprawdę rzetelny kurs JS’a.

Interaktywne kursy
Na koniec zostawiłem najciekawszą opcję nauki JavaScriptu. Każdy wam powie, aby nauczyć się programować trzeba programować! W internecie istnieją strony, które od samego początku nauki angażują uczącego w pisanie kodu! Bajka.
CodeCademy – Bardzo dobra strona do interaktywnej nauki JavaScriptu. Całkowicie darmowa,  zawiera ogrom materiałów dotyczących programowania, nie tylko w JSie. Strona niestety po angielsku, no ale nie ukrywajmy, znajomość angielskiego to dziś podstawa. Można wykorzystać jako naukę dwóch języków JSa i Englisha 😉
CodeCombat – Tym razem uczymy się pisząc kod aby… grać w grę. Polska wersja językowa! Tutaj nie ma co zachęcać. Strona broni się sama 🙂

2 thoughts on “Trudne początki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *