Jak ustawić serwer node.js?

Parę razy wspominałem już, że w niektórych przykładach (Angular), wymagany jest lokalny serwer. Dziś zaprezentuję jak ustawić taki serwer przy pomocy node.js. Jest to naprawdę prosty sposób, dzięki któremu będziecie mieli możliwość testowania waszych front-endowych rozwiązań.

Na początku potrzebny będzie node. Można go bez problemu pobrać z oficjalnej strony. Strona sama wykryje jaki mamy system i na głównej stronie, poda odpowiedni instalator. Ja poniżej opiszę sposób na ustawienie serwera node w środowiskach, które sam używam: windows oraz linux mint. Tak naprawdę do na linuxie nie potrzebna jest nawet ta instalka, ale to za chwilę.

Jak ustawić serwer node.js

Jak ustawić serwer node.js w Windowsie

Pobieramy node’a z oficjalnej strony. Kiedy mamy już instalator, uruchamiamy go i akceptujemy wymagane opcje. Należy zwrócić uwagę na to aby dodać node w zmiennej systemowej PATH. Jest to domyślnie ustawione w czasie instalacji. Kiedy skończy się program się zainstaluje, włączamy linie komend i sprawdzamy czy wszystko jest ok. W tym celu należy w konsoli wpisać polecenie node

odpalNode

Pierwszą rzeczą, która zauważymy powinien być zmieniony znak zachęty pisania. Wpisz parę prostych javascript’owych wyrażeń aby sprawdzić czy zewaulują się odpowiednio przez node’owy interpreter.

nodeDziała

Gdy jesteśmy pewni, że wszystko gra, opuszczamy konsolę przy pomocy kombinacji klawiszy ctrl + C. Musimy zainstalować moduł node’a http-server. W tym celu użyjemy inny, wbudowany, moduł npm, czyli node package manager. Oto co musimy wpisać w linii komend (nie w interpreterze node’a!) npm install http-server -g.

npmInstall

Dodany na końcu powyższego polecenia parametr -g, oznacza, że moduł http-server zostanie zainstalowany globalnie. Dzięki temu, możemy odpalić go w każdym miejscu na dysku. Odnajdujemy folder, który chcemy aby zawierał dane serwera i startujemy serwer prostym poleceniem http-server

startServer

Jeżeli wszystko odbyło się tak jak powinno, wyświetli się komunikat mówiący, że serwer wystartował:

udaloSie

I gotowe! Teraz w przeglądarce pod adresami lokalnymi, pod portem 8080 wyświetlana będzie zawartość folderu, w którym odpaliliśmy serwer.

Jak ustawić serwer node.js w Linuxie Mint

Do tego przykładu użyje linuxa mint. Zainstalowanie node’a jest w tym systemie według mnie prostsze. Wszystko można zrobić z linii komend. Otwieramy terminal i wpisujemy sudo apt-get install nodejs.

installNode

Dalsza droga będzie prawie taka sama jak w windowsie, z drobną różnicą. Dla pewności opisze wszystko po kolei. Kiedy mamy już node’a sprawdzamy czy działa. Uruchamiamy go komendą node.

nodeDziala

Jeśli wszystko gra, przechodzimy do instalacji modułu http-server. Tym razem również posłużymy się npm’em. Tak wygląda komendą, którą musimy wpisać w terminalu (podobnie jak w windowsie, upewnijmy się, że interpreter node’a jest zamknięty) sudo npm install http-server -g.

instalServer

Pozostało tylko otworzyć odpowiedni folder i uruchomić http-server.

startServer

I gotowe. Mamy serwer, który możemy bez problemu używać do nauki i testowania. Więcej informacji na temat tego modułu node.js Można znaleźć pod tym adresem (po angielsku).

Mam nadzieję, że przydadzą Ci się te informacje. Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami na blogu (które, swoją drogą, staram się dodawać regularnie, parę razy w tygodniu) zachęcam do polubienia mojej strony na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *