Dziś będzie krótko ale za to bardzo konkretnie. Dokonałem wielkiego odkrycia i muszę koniecznie się nim podzielić. Bez owijania w bawełnę – znalazłem framework idealny. Wierzę, że zastąpi on wszystkie narzędzia które używałem do tej pory.
Co to za framework? Vanilla.js.
Vanilla.js – Najlepszy framework jaki znam
Na informację o frameworku wpadłem zupełnie przypadkiem, przeglądając StackOverflow. Z braku laku wszedłem na stronę tego projektu i oniemiałem.
Vanilla.js nie ma żadnych zależności na NPM. Wystarczy po prostu dołączyć ten framework do projektu i możemy korzystać ze wszystkich jego funkcji. A tych jest całḱiem sporo. Tak naprawdę vanilla posiada wszystkie potrzebne do tworzenia technologii webowych funkcję. Framework ten jest bardzo wszechstronny. Są w nim narzędzia potrzebne do budowania jedno-stronnicowych-aplikacji (wywołania ajax, manipulowanie DOMem, walidacja formularzy) ale też wszystko co konieczne aby stworzyć grę (tak, vanilla.js posiada własne api do obsługi elementów html5 takich jak canvas czy audio).
Co ciekawe, okazuje się, że wszyscy najwięksi gracze w branży już korzystają z vanilla.js. Strony takich gigantów jak google, microsoft czy facebook, już dawno wykorzystują ten framework.
Warto zwrócić uwagę na zestawienie szybkość działania frameworku vanilla.js z jQuery (do wglądu na stronie projektu). Robi ono ogromne wrażenie. Nie zdawałem sobie sprawy, że można osiągnąć tak dobry wynik. Ilość operacji na sekundę podczas pobierania elementu w DOM poprzez ID, jest około 40 razy większa niż w przypadku jQuery.
A skoro jestem już przy prędkości, warto wspomnieć o tym, że vanilla.js jest niezwykle kompaktowe, co znacznie zmniejsza czas ładowania go na stronę. Okazuje się, że twórcy vanilla.js zagwarantowali, że framework będzie już w cache’u przeglądarki, zanim użytkownik w ogóle otworzy stronę! To dopiero innowacyjne rozwiązanie.
Dlatego nie ma na co czekać. Pobieram framework z jego oficjalnej strony i zabieram się do roboty. Już niedługo na stronie pojawią się projekty napisane właśnie w nim… i tylko w nim 🙂 . Pierwszy projekt – stworzenie funkcji leftpad.
Jeżeli podobał Ci się ten wpis i również uważasz, że vanilla.js to przysłość technologii webowych zachęcam do polubienia mojej strony na facebooku. Na bieżąco będę tam zamieszczał najświeższe informacje ze świata tego frameworka.
🙂 (y)
fejsbuk jest na reakcie 🙁 a vanilja css to html który jest w jsx a nie renderowany w przeloaderze w php bo to ogarnia python przez ajaxa od fb tak w warszawie to napisali i tak zostało .
Polecam https://autoprezent.pl -najlepsze prezenty motoryzacyjne, spraw najlepszy prezent swoim najbliższym!