Obiektowość to zdecydowanie jeden z najważniejszych aspektów JavaScript’u. Pamiętam swój moment „AHA” (to tak to działa!) podczas nauki tego języka. Było to moment, w którym pojąłem jak działają obiekty, a raczej jak ja mogę z nich korzystać.
W dzisiejszym poście przedstawię książkę, dzięki której udało mi się to wszystko załapać. Książka ta to JavaScript. Zasady programowania obiektowego autorstwa Nicholasa C. Zakas’a.
Podczas nauki JavaScirptu prędzej czy później trafia się na stwierdzenie „W JS wszystko jest obiektem”. W moim przypadku, zdanie to więcej namieszało niż wyjaśniło. Szczerze mówiąc nie miałem zielonego pojęcia co autor miał na myśli 🙂 . Dopiero po lekturze tej książki zrozumiałem o co chodzi i teraz sam mogę powtarzać przytoczoną wyżej mądrość.
JavaScript. Zasady programowania obiektowego – informacje ogólne
Wnętrze książki oczywiście jest czarno białe a jej okładka miękka. Oryginalne wydanie trafiło na półki na początku 2014’ego. W Polsce pozycja wydana została w październiku tego samego roku. Oznacza to, że informacje nie są jeszcze takie stare, ale nie znajdzie się tu nic na temat nowości, np z EcmaScript 6.
Książka jest cieniutka w porównaniu z innymi tomiszczami traktującymi o programowaniu, ma tylko 128 stron. Do tego jest mniejszego formatu niż standardowe wydania Heliona. To powoduje, że przeczytanie tej pozycji to kwestia zaledwie paru godzin.
JavaScript. Zasady programowania obiektowego – zawartość
Książka podzielona jest na sześć krótki rozdziałów. Każdy z nich przedstawia konkretny aspekt obiektowośći w JS. Kolejne rozdziały bazują na informacjach zawartych wcześniej. W tym miejscu warto zaznaczyć, że książka nie zawiera żadnych informacji na temat podstaw języka. Czytelnik nie znajdzie tu nic na temat składni języka itp. Treść książki skupiona jest na temacie przewodnim, czyli obiektach.
Nie muszę chyba pisać, że z tego powodu, nie jest to książka dobra dla ludzi dopiero zaczynających przygodę z programowaniem. Jest za to świetnym wyborem dla tych, którzy podstawy już znają i w miarę sprawnie potrafią się nimi posługiwać.
Oto lista rozdziałów oraz krótki opis ich zawartości:
- Typy proste i referencyjne – Ten rozdział stanowi wstęp do tematu. Znajdują się tu informacje o tym co tak naprawdę jest w JS obiektem a co nie. Autor tłumaczy też dlaczego jeśli coś obiektem nie jest, to i tak może być jako obiekt traktowane.
- Funkcje – W tej części książki przedstawiony jest najważniejszy rodzaj obiektów w JS czyli funkcje. Są tu informacje o tym jak funkcje tworzyć, jak używać oraz czego nie powinno się robić jeśli o nie chodzi.
- Obiekty – Tutaj książka opisuje podstawowe właściwości obiektów w JS. Są tu między innymi informacje na temat tworzenia i wykorzystywania pól oraz metod.
- Konstruktory i prototypy – W tym rozdziale znajdują się informacje o tym czym są konstruktory, czyli funkcje tworzące obiekty, oraz czym są prototypy.
- Dziedziczenie – Przedostatni rozdział przedstawia w jaki sposób obiekty dziedziczą swoje właściwości i jak to wykorzystywać.
- Wzorce tworzenia obiektów – Na koniec autor przedstawia wzorce tworzenia obiektów takie jak np. moduł.
JavaScript. Zasady programowania obiektowego – podsumowanie
JavaScript. Zasady programowania obiektowego to książka, która opisuje dość skomplikowany aspekt języka w bardzo przystępny i prostolinijny sposób. Oprócz bezpośrednich funkcjonalności JavaScriptu, autor przedstawia też mechanizmy działania silnika języka, co pozwala na dogłębne zrozumienie tematu.
Niech nie zmyli nikogo forma tej książki. Na niewielkiej ilości stron znalazło się dużo bardzo przydatnej wiedzy. Każdy początkujący programista JS na pewno znajdzie tu wiele odpowiedzi na dręczące go pytania. Oczywiście pewne aspekty mogą sprawiać wrażenie niezbyt obszernie wytłumaczonych i czasem może brakować przykładów, ale nie przeszkadza to w żaden sposób w zrozumieniu zagadnienia, raczej zachęci czytelnika, do zgłębienia tematu na własną rękę.
Na pewno nie zaskoczę nikogo pisząc, że gorąco polecam książkę JavaScript. Zasady programowania obiektowego. Będzie ona szczególnie przydatna tym programistą, którzy poznali już podstawy JS’a. Ta pozycja to idealny pomost prowadzący do bardziej zaawansowanych technik i zagadnień programowania.
Daj znać w komentarzu czy podobała się ta recenzja 🙂 . Czytałeś tę książkę i masz odmienną opinię? Też daj znać 🙂 . Przy okazji zachęcam do polubienia mojej strony na facebooku. Zawsze zamieszczam tam informacje o nowościach z bloga.