eduweb.pl – „Kurs NodeJS w Praktyce” – Recenzja

Mamy rok 2017 i nodeJS nie traci na popularności. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest wręcz przeciwnie. Wprawdzie technologia ta ma zarówno zwolenników jak i przeciwników, to jednak wszyscy muszą się zgodzić, że node zbyt szybko nie prędko zniknie ze świata programowania (webowego i nie tylko). Dlatego warto, szczególnie jeżeli jesteś programistą JavaScript, znać tę technologię.

Skoro już ustaliliśmy, że powinieneś znać Node 🙂 , trzeba pomyśleć o tym z jakiego źródła najlepiej pobrać tę wiedzę. Materiałów jest od groma, zaczynając na filmikach z youtube a na grubaśnych tomiszczach w księgarniach kończąc. Ja jednak dziś przestawię trochę inne źródło wiedzy o Node – wideokursie NodeJS w Praktyce z wydawnictwa eduweb.pl.

eduweb kurs nodeJS recenzja

Eduweb.pl to firma wydająca wideokursy z dziedzin IT oraz pochodnych. Nie miałem jeszcze styczności z ich produktami, ale ponieważ słyszałem dość pozytywne opinie, to bardzo się ucieszyłem kiedy trafiła się okazja zapoznania się z jednym kursem z ich oferty.

Ponieważ interesuje mnie tylko programowanie, przede wszystkim w JavaScript, właśnie po kurs o tej tematyce sięgnąłem. Wybrany przeze mnie kurs to NodeJS w Praktyce. W tym poście przedstawię swoje wrażenia po zapoznaniu się z kursem.

eduweb.pl – „Kurs NodeJS w Praktyce”. Format Kursu

Aby skorzystać z kursów eduweb, należy najpierw na ich stronie założyć konto. Wszelkie zakupione kursy zostaną przypisane do tego konta. Niektóre można zamówić z płytą DVD, ale w przypadku NodeJS w Praktyce nie ma takiej możliwości.

Kurs można za to obejrzeć online w specjalnym przeglądarkowym playerze, lub prostu pobrać na dysk. Nawet po pobraniu kurs otworzyć można używając tego wspomnianego (dostajemy wszystko w paczce razem z plikiem html, który otwieramy w przegladarce). Ja tak zrobiłem i wszystko działało bez problemu. Jak ktoś woli, z pobranej paczki bez problemu wyłuskać można pliki mp4 i oglądać je sobie w dowolnym odtwarzaczu wideo.

Jeśli chodzi o jakość filmików, to jest ona bez zarzutu. Zarówno obraz jak i dźwięk jest na bardzo przyzwoitym poziomie, nie mogę do niczego się tu przyczepić.

W paczce oczywiście znajdują się też pliki z kodem przykładów i ćwiczeń omawianych w kursie.

eduweb.pl – „Kurs NodeJS w Praktyce”. Treść Kursu

Czas przejść do „mięcha”, czyli treści kursu. Jeżeli miałbym podsumować ją jednym słowem powiedziałbym obszerna. Mamy tu naprawdę dużo materiału bo aż 11 godzin filmu. I cały ten czas spędzamy na konkretach, z nosem w edytorze kodu.

Zanim zacznę omawiać szczegóły, zaznaczę jeszcze, że nie jest to kurs dla początkujących. Prowadzący wielokrotnie to zaznacza w pierwszych filmikach kursu i odsyła osoby dopiero zaczynające przygodę do dwóch innych kursów dostępnych na eduweb: JavaScript od Podstaw i JavaScript w Praktyce.

Kurs otwierają trzy duże działy (każdy po kilka filmików) opisujące takie podstawy Node jak tworzenie i operowanie modułami, praca ze streamam oraz buferami, operowanie na systemie plików i budowanie serwera bez wykorzystania zewnętrznych modułów. Wszystkie te zagadnienia są opisywane bardzo dobrze omówione.

Prowadzący przekazuje wiedzę w bardzo przystępny sposób a zarazem jest bardzo dokładny i nie pozwala sobie na pominięcie nawet najdrobniejszych szczegółów, przez cały czas wiemy co się dzieje i „co skąd się bierze”. Omawiane zagadnienia ilustrowane są przykładowym kodem oraz anegdotkami prowadzącego o tym jak dana konstrukcja czy funkcjonalność implementowana byłaby w prawdziwym środowisku.

W tej części kursu pojawia się też pierwszy projekt: tworzenie programu do masowej zmiany nazw plików na komputerze. Możemy zobaczyć trwający ponad pół godziny proces powstawania takiego programu od zera. Takie projekty (łącznie są trzy) to zdecydowanie jeden z głównych atutów kursu. To nie żaden prosty, wyrwany z kontekstu przykład użycia funckji, ale cały program, który ma realne wykorzystanie w życiu codziennym.

Po przerobieniu pierwszych trzech działów, słuchacz powinien mieć już solidne podstawy do pracy z node. Ta część kursu pokazuje i zakrzewia poprawny styl pracy z node, w którym korzysta się z callbacków, streamów czy eventów. To jednak dopiero początek całego materiału.

Kolejny dział – Jak działa Node.JS to jeden z moich ulubionych elementów kursu. W tej części przedstawiona jest teoria i mechanizmy stojąca za działaniem Node. Omówione tu zostają takie zagadnienia jak sławna pętla zdarzeń oraz to jak zbudowany jest node. Bardzo podoba mi się to, że informacje te pojawiają się dopiero po tym jak kurs zrobił już solidnego „nura” w praktyczną stronę node’a. Dzięki temu nie tylko dużo łatwiej jest zrozumieć te bardziej teoretyczne elementy ale też docenić ich znaczenie.

Kolejne trzy działy kursu traktują kolejno o zarządzaniu zewnętrznymi modułami, budowaniu serwerów korzystając z modułu express, oraz pracę z modułem websockets. Przewijają się tu zagadnienia typowe przy okazji expressa, czyli middlewary, routingi czy REST API. Jest nawet dość spory filmik (ponad 25 minut) o wykorzystaniu mongoDB.

Ta część kursu również jest przeprowadzona bardzo solidnie. Wszystkie standardy pierwszych działów są tu utrzymane, informacje przekazywane są w jasny sposób i pomimo tego iż jest ich dużo, to forma pozwala na dużą przyswajalność wiedzy 🙂 Muszę przyznać, że te działy nie porwały mnie tak jak pierwsze trzy, może dlatego, że poziom abstrakcji omawianych zagadnień był trochę wyższy, a może dlatego, że te konkretne narzędzia nie interesują mnie tak bardzo.

W tych działach znajdują też dwa kolejne projekty: onlineowy skracacz linków i (klasycznie z websocketami) czat internerowy. I tu znów ogromny plus. Projekty pozwalają spojrzeć na omawiane zagadnienia z szerszej, praktycznej perspektywy. W idealny sposób łączą przekazywane w kursie informacje i pozwalają wszystko w głowie zebrać „do kupy”.

Kurs zwieńczają dwa naprawdę świetne działy: „Dobre praktyki pracy z Node” oraz „Wdrażanie do produkcji”. O ile ten pierwszy zawiera tematy poruszane dość często o tyle ten drugi to bardzo fajny element, niespotykany w tego typu publikacjach.

W „dobrych praktykach” prowadzący porusza zagadnienia takie jak wykorzystanie ecmaScript6 w programach nodowych, radzenie sobie z promisami (ważny temat!) czy debugowanie kodu. Garść fajnych informacji, przydatnych w prawdziwych projektach.

„Wdrażanie do produkcji” to wyjątkowy dział, najpierw dostajemy dwa filmiki o tworzeniu procesów potomnych i klastrowaniu w naszych nodowych aplikacjach a następnie dwie dokładne instrukcje o tym jak wrzucać gotowe aplikacje „na żywo”, czuli do produkcji. Instrukcje są dwie ponieważ pierwsza pokazuje jak zrobić to z użyciem platformy Heroku (zewnętrznego hostingu oferowanego jako usługa), a druga jak to zrobić od zera na naszej własnej maszynie. Są to niezwykle ciekawe zagadnienia i uważam, że zostały naprawdę nieźle przedstawione, szczególnie ten drugi przypadek. Jest to wiedza, która może okazać się bardzo przydatna. Szczególnie początkującym programistom oszczędzi sporo frustracji.

eduweb.pl – „Kurs NodeJS w Praktyce”. Podsumowanie

W porównaniu z kursem o nodeJS ze strefy kursów (który recenzowałem już wcześniej), eduweb wypada znacznie lepiej. Nie chodzi o to, że tamten kurs jest zły, bo też jest całkiem fajny, jednak ten omawiany dziś o jest o wiele bardziej obszerniejszy i dokładnie omawia zagadnienia, o których w strefie kursów tylko wspomniano, lub zostały pominięte. Różnice te są jednak odzwierciedlone w cenie, kurs eduweb jest prawie dwa razy droższy.

Możecie przejrzeć zawartość obu kursów i sami zdecydować, który wam bardziej odpowiada, ja skłaniałbym się bardziej w stronę NodeJS w Praktyce od eduweb.

Reasumując jestem z kursu bardzo zadowolony ale to chyba można było już zauważyć. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że aż tak pozytywnie mnie zaskoczy. Mogę z czystym sercem polecić go każdemu kto chce zacząć naukę Node. Oczywiście żaden filmik nie da Ci tego co dadzą Ci godziny spędzone nad kodem, więc nie liczcie na cuda. Mimo to uważam, że ten kurs daje naprawdę solidne podstawy do rozpoczęcia pracy.

I na dziś to już wszystko. A czy wy mieliście styczność z jakimiś kursami z serwisu eduweb.pl? Dajcie znać w komentarzach jakie były wasze wrażenia. Przy okazji, jeśli chcecie być na bieżąco z postami na blogu zachęcam też do polubienia mojej strony na facebooku. Zawsze zamieszczam tam informacje o wszystkich nowościach. Jest to też dobre miejsce na kontakt ze mną. Na wszystkie pytania zawsze odpowiem 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *