StrefaKursów.pl – „Kurs Node.js – dynamiczne aplikacje” – Recenzja

Niedawno zmieniłem pracę. Na moim nowym stanowisku będę programował używając JavaScriptu, ale w firmie używa się też sporo Javy. Ponieważ z tym językiem nie miałem zbyt wiele wspólnego postanowiłem się podszkolić. Nie chcę odstawać od reszty programistów 🙂 .

Nie uśmiechało mi się kupowanie kolejnej książki, bo A) mam ich już i tak za dużo i B) przerobienie książki często jest czasochłonne a ja potrzebowałem wiedzy szybko. Szukając alternatywy trafiłem na wydawnictwo Strefa Kursów. Nigdy wcześniej nie miałem styczności ani z nimi ani z ich produktami, ale kurs Javy, który posiadają w swojej ofercie wydawał się być atrakcyjny. Skusiłem się, a ponieważ nie był drogi, z rozpędu dobrałem jeszcze kurs Node.js.

Strefa kursów Kurs Node js recenzja

Kurs Javy przerobiłem jako pierwszy. Format okazał się bardzo przyjazny (więcej o tym za chwilę) lecz treść była po prostu OK (nie mogę nic zarzucić, ale chyba spodziewałem się czegoś więcej. To jednak był kurs dla bardzo początkujących). Dlatego do kursu Node podszedłem raczej sceptycznie. Tym bardziej ucieszyłem się, gdy w miarę oglądania kurs okazał się być naprawdę dobry!

StrefaKursów.pl – „Kurs Node.js – dynamiczne aplikacje”. Format Kursu

Kursy w strefie kursów przypisane są do konta każdego użytkownika. Podczas zamówienia można też za dodatkową opłatą (parę złotych), dobrać płytę DVD z kursem.

Do każdej pozycji, która znajduje się na koncie dołączone są pliki z kodem źródłowym przykładów z kursu. W przypadku node’a w paczce znajdowały się także instalki omawianych w kursie programów, oraz lista linków, prowadzących na związane z tematem strony. Paczkę tę można pobierać bez limitów.

Jeśli chodzi o sam kurs, podzielony jest na wiele filmików, każdy traktujący o osobnym aspekcie omawianej technologii. Filmik można oglądać bezpośrednio na stronie, lub bez najmniejszego problemu wielokrotnie pobrać na dysk.

Filmiki pogrupowane są w rozdziały, na końcu których znajduje się interaktywny test. Po obejrzeniu wszystkich filmików oraz wykonaniu wszystkich testów (do których można podchodzić wiele razy), użytkownik zostaje nagrodzony certyfikatem (można wydrukować i powiesić nad kominkiem 😛 ) oraz wirtualną odznaką 🙂 Nie wiem jak na was, ale na mnie takie wirtualne kolekcje trochę działają. Odzywa się instynkt zbieracza i zdobyta odznaka, nawet wirtualna, daje satysfakcję 😀 .

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość dodawania własnych notatek do każdego obejrzanego filmiku. Zbiór wszystkich wykonanych notatek jest potem dostępny na koncie użytkownika.

Jeśli chodzi o same filmiki, są one bardzo dobrej jakości. Zarówno obraz jak i dźwięk są bez zarzutu. Duży plus.

StrefaKursów.pl – „Kurs Node.js – dynamiczne aplikacje”. Treść Kursu

Pełna lista zagadnień przedstawionych w kursie dostępna jest na stronie wydawnictwa, nie będę jej tu przepisywać.

Temat node’a wprowadzany jest od podstaw, łącznie z instalacją odpowiednich programów w systemie. Oczywiście do zrozumienia tematu potrzebna jest znajomość JavaScript. Prowadzący wspomina na początku, że wystarczą podstawy, ale ja osobiście uważam, że jeśli chce się z tego kursu wynieść jak najwięcej, ta wiedza powinna być jednak konkretna.

Jeśli chodzi o złożoność przedstawianych zagadnień, jest ona bardzo dobrze porcjowana. Każdy kolejny temat buduje na poprzednim, co sprawia, że wszystko łączy się w logiczną, spójną całość. Do tego, każdy punk ilustrowany jest ciekawymi i praktycznymi przykładami.

Prowadzący pokazuje również częste błędy popełniane w konkretnych zagadnieniach, dzięki temu uczestnicy kursu wiedzą czego się wystrzegać, oraz jak reagować na konkretne problemy. Wszystko to sprawia, że przekazywana wiedza jest bardzo ‚życiowa’.

Według mnie po ukończeniu kursu, uczestnik będzie naprawdę w stanie samodzielnie postawić własny funkcjonalny serwer, przy użyciu node’a. Do tego będzie też wiedział jak używać podstawowych narzędzi node’a i gdzie w razie czego szukać dalszych informacji.

Dodatkowo kurs porusza takie tematy jak łączenie serwera z bazą danych, TDD w node.js czy korzystanie z technologi web socket.

Prowadzący zaczyna od podstaw, przez około 8 godzin kursu, przekazuje naprawdę konkretną wiedzę. Jeszcze raz podkreślę, że nie jest to wiedza przekazana po łebkach, a naprawdę fajnie przygotowany do bardzo łatwego przyswojenia informacyjny konkret.

Jeżeli miałbym się do czegoś przyczepić to do głowy przychodzą mi dwie drobne rzeczy. Pierwszy problem to przedstawianie tematu z perspektywy tylko jednego systemu – Windowsa. Trochę szkoda, że nie pojawiły się informacje o korzystaniu z node’a w innych systemach, choćby miała być to tylko instrukcja instalacji. Druga sprawa na która zwróciłem uwagę, to dość krótka sekcja o tworzeniu własnych modułów. Prowadzący wprawdzie pokazuje wszystko to co jest ważne, ale jak dla mnie zabrakło trochę bogatszych przykładów.

StrefaKursów.pl – „Kurs Node.js – dynamiczne aplikacje”. Podsumowanie

Po moim entuzjastycznym wywodzie powyżej, chyba nie trudno się domyślić, że jestem z kursu bardzo zadowolony. Jest to idealna baza wiedzy jeśli chodzi o Node.js i bardzo polecam ten kurs każdemu, kto chce zacząć programować JavaScriptem w back-endzie.

A czy wy mieliście już styczność z tym wydawnictwem lub tym kursem? Jakie są wasze odczucia? Czy według was nauka poprzez wideokursy tego typu ma sens? Dajcie znać w komentarzach.
Przy okazji zapraszam też na moją stronę na facebooku. Zawsze na bieżąco zamieszczam tam informacje o nowościach na blogu, więc jeśli chcesz być na bieżąco, warto ją polubić 🙂 .

6 thoughts on “StrefaKursów.pl – „Kurs Node.js – dynamiczne aplikacje” – Recenzja”

  1. Moja wiedzę czerpie zwykle z książek i internetu. Kilka razy zastanawiałem się nad kupnem jakiegoś video kursy ale zawsze się rozmyślałem nie chcąc zmarnować pieniędzy, choć i kupując książki nie ustrzegłem się złych trafionych pozycji za które szkoda pieniędzy. Może po tej recenzji przemyśle zakup jakiegoś kursu i po paru innych wypowiedziach na forach.

    1. Masz rację! Wyszło moje niedbalstwo leksykalne. Jednak pisanie bloga przez parę miesięcy jeszcze nie uczyniło mnie pisarzem 😉 Zmieniłem tekst tak aby nie wprowadzał nikogo w błąd. Dzięki za zwrócenie uwagi.

  2. Mam takie dziwne wrazenie po przeczytaniu tej opinii, ze ktos za nią posmarował, jakaś taka pobieżna i ten link do kursu. Hmmm może to moje naturalne przewrazliwienie na spam.

  3. Jak by był „hejt” to w porządku, jak pozytywna recenzja to kryptoreklama i „posmarowane”. Ale to tak na marginesie…
    Mi też podoba się ten kurs. Polecam również, podobny w temacie (czyli node, npm i aplikacji webowych) : Wdrażanie aplikacji na serwer.
    Ps. Dzięki za pomocne, praktyczne wpisy na blogu:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *