eduweb.pl – „Kurs TypeScript od Podstaw” – Recenzja

Nie jest tajemnicą, że bardzo lubię technologię TypeScript. Wprawdzie na blogu nie pojawiło się (jeszcze) zbyt wiele projektów stworzonych w tym supersecie JavaScriptu, to uwierzcie, w TSie już co nieco popisałem. Co tu dużo mówić, praca z tą technologią naprawdę sprawia mi naprawdę sporo frajdy 🙂

Dlatego bardzo ucieszyłem się, kiedy trafiła mi się możliwość zrecenzowania wideokursu TypeScript od Podstaw wydawnictwa eduweb.pl. W tym wpicie przedstawiam moje wrażenia po zapoznaniu się z tym właśnie kursem 🙂

eduweb kurs TypeScript recenzja

Nie będzie to moja pierwsza styczność z produktem wydawnictwa eduweb.pl. Nie tak dawno na blogu pojawiła się recenzja kursu o technologii nodejs. Kto czytał, ten wie, że tamten kurs zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Dlatego tym bardziej ciekaw byłem jak to będzie z kursem TypeScriptu.

Już na początku zdradzę, że nie zawiodłem się 🙂 Zostałem kupiony, kiedy tylko zobaczyłem, że jeden z projektów tworzonych podczas kursu to gra przeglądarkowa. Każdy kto czyta bloga regularnie, wie że bardzo lubię połączenia technologii JavaScriptowych i game devu, więc potrzebowałem nic więcej.

Przejdźmy jednak do konkretów.

eduweb.pl – „Kurs TypeScript od Podstaw”. Format Kursu

Jeżeli chodzi o format kursu, to nie ma tu szczególnych niespodzianek. Dokładnie tak jak w przypadku kursu nodeJS, kurs TypeScript po zakupieniu zostanie przypisany do naszego konta na eduweb.pl.

Wygląda na to, że i w tym przypadku nie ma możliwości zamówienia fizycznej kopii kursu na DVD. Nie wiem czy wydawnictwo zrezygnowało z tej formy całkowicie, czy tylko trafiam na takie kursy, ale szczerze mówiąc, nie przeszkadza mi to. Nie potrzebuje kolejnej płyty do zbierania kurzu w domu 🙂 Dostęp do kursu online w zupełności mi wystarcza. W razie czego zawsze można bez problemu pobrać kurs na dysk komputera.

Jeżeli chodzi o jakość audio i wideo, to jest ona na naprawdę zadowalającym poziomie. Nie mam tu nic do zarzucenia.

Oczywiście do kursu dołączona jest paczka zawierająca omawiane podczas kursu przykłady.

eduweb.pl – „Kurs TypeScript od Podstaw”. Treść Kursu

Na początku zaznaczę, że w moim mniemaniu, nie jest to kurs dla osób początkujących. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem, lepiej najpierw sięgnąć po jakiś podstawowy kurs na przykład JavaScript od Podstaw. Do tego dla dobrego zrozumienia drugiego projektu, przyda się też znajomość technologii nodejs. Nie jest to wymagane, ale zdecydowanie lepiej najpierw nauczyć się języka (JS, node) a dopiero potem poznawać jego dialekty (TypeScript) 🙂 .

Całość kursu trwa 6 i pół godziny. Szczerze mówiąc gdy zobaczyłem ten czas, zdziwiłem się. Jak długo, w końcu można opisywać mechanizmy języka TypeScript. Wszystko jednak wyjaśniło się po tym jak uświadomiłem sobie, że trzy czwarte kursu to potężne (naprawdę) przykładowe projekty tworzone przy użyciu TypeScriptu.

Cały kurs podzielony jest na cztery części. Pierwsza z nich to praktycznie sama teoria, czyli opis mechanizmów działania TypeScriptu okraszone drobnymi przykładami. Ta część kursu bardzo dobrze spełnia swoją rolę, wprowadzając słuchacza w podstawy stosowania „typowanej wersji JavaScriptu”. Mamy tu opis wszystkich ważnych, odróżniających go od zwykłego JavaScriptu, elementów języka. Są to przykładowo typy proste, type obiektowe, tablice, enumy i interfejsy.

Trochę zdziwił mnie brak teorii na temat stosowania klas, tym bardziej, że na koniec jednego z filmików, prowadzący wspomina, że właśnie tym zajmie się w kolejnej części. Jednak klasy to tak naprawdę nie TypeScript a ES6, więc teoretycznie informacje te nie musiały znaleźć się w kursie, chociaż kilka innych mechanizmów ES6 zostało opisanych, dziwne.

Brak dogłębnego opisu stosowania klas jednak w niczym nie przeszkadza, ponieważ słuchacz zobaczy bardzo wiele zastosowań tego mechanizmu w trzech pozostały działach kursu. Każdy z tych działów to, jak wspominałem wyżej, osobny, duży projekt. Mamy tu grę przeglądarkową, aplikację serwerową z wykorzystaniem nodejs oraz klienta frontendowego stworzonego przy pomocy Angulara2.

Projekty te to zdecydowanie najmocniejsza strona kursu. Jeszcze raz zaznaczam, nie są to małe przykładowe fragmenty kodu, a naprawdę spore pełnoprawne projekty (wiadomo, spore jak na jedną osobę i ograniczenie czasowe po ok 2 godziny na każdy, ale i tak)!

Projekty nodeowy i angularowy są naprawdę świetne, ale nie byłbym sobą gdybym nie poświęcił szczególnej uwagi projektowi gry przeglądarkowej. W tym projekcie autor tworzy klon klasycznego arkanoida, czyli gry, w której za pomocą paletki odbijamy piłkę mając na celu zbicie nią kilku rzędu cegiełek.

Oglądając tę część kursu, można nauczyć się nie tylko poprawnego korzystania z TypeScriptu ale również zdobyć trochę cennej dla początkującego game developera wiedzy. Mamy tu takie zagadnienia jak kolizje, game loop, wektory, odbicia obiektów pod kątem w środowisku 2d. Jest naprawdę ciekawie. Dodatkowo interesujące jest to, że autor nie korzysta z elementu canvas, a ze zwykłych elementów HTML :), więc przy okazji można też przypomnieć sobie manipulowanie elementami DOMu, bez bibliotek w stylu jQuery 😛

eduweb.pl – „Kurs TypeScript od Podstaw”. Podsumowanie

Tak jak napisałem na początku już po obejrzeniu działu poświęconemu pierwszemu projektowi, czyli grze, byłem naprawdę zadowolony z kursu. A to była dopiero jego połowa. Dwa kolejne działy to dwa kolejne projekty. Przerobienie całości kursu, nie tylko pozwala na poznanie teorii mechanizmów działania TypeScriptu, ale także (i przede wszystkim) daje możliwość zobaczenia jak świetnie język ten radzi sobie w naprawdę różnych sytuacjach (gra, serwer, aplikacja frontendowa w połączeniu z popularnym frameworkiem).

Dla kogo ten kurs? Jeżeli znasz już JavaScript, masz już na karku parę projektów i brakuje Ci w nim rozwiązań, które pojawiają się w klasycznych językach obiektowych, lub po prostu chciałbyś aby narzędzie którego używasz pozwalało na lepsze zarządzanie kodem w większych projektach, to polecam kurs TypeScript.

Przerobienie tego kursu da Ci dość abyś mógł bez problemu napisać swój pierwszy projekt w TSie. TypeScript od Podstaw to świetny sposób na postawienie pierwszych kroków z tą technologią.

I na dziś to już wszystko. A czy wy mieliście styczność z jakimiś kursami z serwisu eduweb.pl? Dajcie znać w komentarzach jakie były wasze wrażenia. Przy okazji, jeśli chcecie być na bieżąco z postami na blogu zachęcam też do polubienia mojej strony na facebooku. Zawsze zamieszczam tam informacje o wszystkich nowościach. Jest to też dobre miejsce na kontakt ze mną. Na wszystkie pytania zawsze odpowiem 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *